• 55956 562 713
  • puhit-info@gmail.com

Odzież dla zawodników MMA

Dresscode obowiązuje nas niemalże wszędzie. Nie zawsze są to może sztywne reguły, jednak zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, czego na pewno nie powinniśmy zakładać. Tak też jest w sporcie. Tutaj również skupiamy się na ogólno przyjętych regułach, z tym że dotyczy to bardziej wygody i skuteczności ćwiczeń, aniżeli mody. Odzież przeznaczona dla sportowców różnego rodzaju sztuk walki znacznie ewoluowała w ostatnim czasie. Jeszcze do niedawna większość zawodników ubierała się całkiem podobnie- zwykły t-shirt, dres czy szorty wystarczyły, by móc ćwiczyć komfortowo. Także w kwestii wzornictwa i materiałów nastąpił pewien przełom. Niegdyś popularne zwykłe ubrania, często jednokolorowe z zarysowanym logiem firmy odchodzą w niepamięć. Ich miejsce zajmują rzeczy iście artystyczne- bogactwo wzorów, obrazów i kolorów sprawia, że trudno jest spotkać dwóch zawodników ubranych tak samo. Być może jest to właśnie powód, dla którego sportowcy chętniej taką odzież wybierają – chcą się wyróżnić, zamiast zlewać się z tłem, tworzą własny image i to pomaga ich zdobyć sławę, ale także pewność siebie, ponieważ im odważniejsze rzeczy mamy na sobie, tym bardziej otwarci jesteśmy. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż wielu zawodników nadal woli tradycyjny strój, nierzucający się w oczy. Nowoczesne ubrania sportowe są wykonane z lżejszego materiału niż kiedyś, są też cieńsze i mają inną strukturę.

Niezwykle popularna stała się odzież przeznaczona stricte do uprawiania sztuk walki. Charakteryzuje się ona tym, że jest niezwykle lekka, co daje ogromną swobodę ruchu, tak ważną w tym sporcie. Odzież nie może nas krępować, powodować otarć lub luźno powiewać gdzieś z dala od ciała. Byłoby to niewygodne i mogłoby powodować potknięcia, zahaczenia, a także dekoncentrację spowodowaną dyskomfortem. Dla zawodników MMA świetnym rozwiązaniem są tak zwane rashguardy. Co ciekawe, nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ochronę przed wysypką” i jest to bardzo trafne określenie. Rashguardy to rodzaj koszulek przeznaczonych do treningów MMA. Ich głównym zadaniem jest ochrona ciała przed otarciami i infekcjami skórnymi, które mogą pojawiać się podczas intensywnych ćwiczeń na macie i stykania się rąk z tułowiem. Dodatkowym atutem jest fakt, że materiał, z którego wykonuje się rashguardy znacznie lepiej przepuszcza pot i powietrze, aniżeli klasyczne bawełniane t-shirty, dzięki czemu utrzymuje optymalna temperaturę ciała, zapobiegając przegrzaniu. Bardzo istotne jest też to, że koszulki te w specyficzny sposób oddziałują na mięśnie, usprawniając krążenie krwi, co gwarantuje lepszą pracę mięśniową oraz sprawniejszą regenerację. Poza tym dużo lepiej służą mobilności niż zwykła odzież, gdyż podczas ich produkcji stosuje się płaskie szwy. Rashguardy, których szeroki wybór znajdziemy na stronie internetowej sklepu MUSCLE ZONE, sprawdzą się znakomicie u każdego zawodnika MMA. W asortymencie dostępne są różne wzory i kolory, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie- od klasyki po fantazyjne wzory. Niestety, materiał rashguardów jest podatny na przetarcia, dlatego należy odpowiednie o nie dbać. W związku z tym należy unikać kontaktu takiej odzieży z przedmiotami, które mogą zaciągać materiał nie tylko w codziennych sytuacjach, ale także w siateczkach, by nie uległy zniszczeniom w bębnie pralki.Zamiennikiem rashguardów mogą być koszulki termoaktywne. Również posiadają one wiele zalet, jednak nie są tak wygodne, jak jest to w przypadku rashguardów. Koszulki termoaktywne utrzymują jednolitą temperaturę ciała przez cały czas, dlatego bardziej sprawdzą się w sportach zimowym oraz podczas biegów. Poza odpowiednimi koszulkami, warto wyposażyć się także w spodnie, które cechować się będą wytrzymałością. Nie jest tu oczywiście koniecznością noszenie spodni obcisłych, ponieważ nie ma tu tak dużego ryzyka zahaczenia o jakąś część ciała przeciwnika, jak jest to w przypadku górnej części garderoby. Niemniej jednak ich materiał powinien należycie przepuszczać powietrze, by ciało mogło oddychać.

Pamiętajmy, że podczas treningów MMA nie tylko strój oddziałuje na to, jak się czujemy. Koniecznie trzeba zadbać o należyte nawodnienie organizmu, ponieważ w sytuacji chociażby lekkiego odwodnienia nawet najlepiej oddychająca odzież nie jest w stanie zapewnić nam właściwego funkcjonowania gospodarki wodnej organizmu. Warto tutaj sięgać po napoje izotoniczne, dostępne w różnych wariantach w sklepie MUSCLE ZONE. Uzupełniają one płyny i zasoby energetyczne, co szczególnie przydatne bywa w sytuacjach zwiększonego wysiłku fizycznego. Wyposażenie się w odzież przeznaczoną do sportów walki w połączeniu z należytym treningiem i zbilansowaną dietą pozwolą na osiągnięcie doskonałych efektów w tej dyscyplinie.