• 55956 562 713
  • puhit-info@gmail.com

MMA- jak zacząć?

Zawsze marzyłeś o tym, by trenować sporty walki i boisz się spróbować? A może nie wiesz od czego zacząć? Nie przejmuj się, to standardowe obawy towarzyszące wyborowi konkretnej dyscypliny sportowej. Mieszane sztuki walki stały się popularne już jakiś czas temu, a chętnych, by dołączyć do grona tych sportowców wciąż przybywa. Musisz wiedzieć, że nikt nie urodził się z predyspozycjami do czegokolwiek- wszystko musimy sami sobie wypracować i tak też jest w przypadku MMA. Jeśli przejmujesz się tym, że niewiele wiesz na temat tej dyscypliny, jesteś słabszy niż inni i boisz się, że z tego powodu będziesz wytykany palcami to jesteś w błędzie. Każdy kiedyś zaczynał, posiadając przy tym co najwyżej teoretyczną wiedzę. Tak więc jeżeli tylko chcesz spróbować trenować MMA, a może nawet myślisz o zostaniu zawodowym sportowcem, musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami.

Wszystko zaczyna się od odpowiedniego nastawienia. Wiele osób, które dopiero zaczyna przygodę ze sztukami walki łamie się, że zamiast walczyć z przeciwnikiem, ciągle musi ćwiczyć. Rodzi się wtedy myśl, że to nie dla nas, nikt nas nie dostrzega, jednak nie o to w tym wszystkim chodzi. Nie tylko nowicjusze muszą dużo ćwiczyć- tyczy się to każdego zawodnika MMA, ponieważ od tego zależy utrzymanie formy. Ćwiczmy więc tyle, ile potrzeba i potraktujmy to jako misję, którą musimy przejść, by dojść do kolejnego etapu, jakim są sparingi. Tutaj również niejedna osoba traci wiarę w siebie, gdy takie sparingi przegrywa, ale brak wygranej nie jest niczym złym, szczególnie na początku. Musimy zakodować sobie w głowie, że jest to dla nas motywacja, aby stawać się silniejszym i bardziej wytrzymałym. To właśnie takie porażki dają najwięcej, to dzięki nim poznajemy swoje słabe i mocne strony, a także uczymy się przewidywać ruchy przeciwnika, nabieramy umiejętności koncentrowania się na walce. Jedyne, co musisz zrobić to potraktować potencjalnie nieprzyjemne sytuacje jako dobrą kartę.

Najważniejszą rzeczą, zaraz po właściwym nastawieniu, jest praca nad ciałem i umiejętnościami. Mówi się, że trening czyni mistrza i tak właśnie jest. Im więcej czasu poświęcimy na ćwiczenia, tym łatwiej zrozumiemy ten sport od środka, wczujemy się w niego. Technika mieszanych sztuk walki nie jest prosta i o dziwo najlepiej jest, jeśli wcześniej nie trenowaliśmy żadnych podobnych dyscyplin, gdyż nie posiadamy wtedy złych nawyków, jesteśmy za to idealnym materiałem do kształtowania dla trenera. Niemniej jednak warto posiadać tutaj dobrą kondycję, by pierwsze treningi takich sztuk walki były bardziej owocne. Potężne muskuły, które wydają się być domeną sportowca tutaj wcale się nie sprawdzą. Owszem, trzeba mieć silne mięśnie, które zapewnią nam wytrzymałość, ale jeśli są przesadnie wypracowane, mogą stanowić zbędny ciężar i zużywać dużo tlenu, co wpływa na osłabienie kondycji. Najlepiej jest ukształtować je pod kątem walk MMA. Trzeba pamiętać, że ta dyscyplina sportowa wymaga nie tylko regularnego chodzenia na siłownię, ale także treningów cardio, które poprawiają kondycję, jak chociażby bieganie. Mieszane sztuki walki odbywają się zarówno w stójce, jak i w parterze, o czym wie prawdopodobnie każdy, kto chce spróbować swoich możliwości w tej dyscyplinie. Wymaga to od zawodnika wszechstronności i dużej koordynacji, co należy wytrenować.

Kolejnym krokiem jest opracowanie diety. Odpowiednie odżywianie się jest kluczem do sukcesu. To ono wpływa na to, jak się czujemy, dodaje nam sił i pomaga organizmowi regenerować się po treningach i walkach. Istotna jest tutaj przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Węglowodany, białka i tłuszcze muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach, dużo większych, aniżeli u osób, które nie trenują. Białka powinny być pełnowartościowe. Znajdziemy je w jajkach, nabiale i mięsie. Warto również zaspokoić większe zapotrzebowanie na nie poprzez odżywki białkowe, dostępne na stronie internetowej sklepu MUSCLE ZONE. Świetnym rozwiązaniem są tutaj także batony proteinowe, stanowiące zdrową przekąskę. Nie można zapominać o kwasach tłuszczowych, obecnych w oleju kokosowym oraz w produktach typu masło orzechowe. Tego rodzaju żywność funkcjonalną również znajdziemy w sklepie MUSCLE ZONE. Dodatkowo warto sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów. Na takie niedobory nie może pozwolić sobie żaden sportowiec, ponieważ powodują one ogólne osłabienie, problemy ze stawami i kości, skurcze mięśni i wiele innych dolegliwości.

Ostatnim elementem, o którym powinniśmy pamiętać jest odpowiedni strój do ćwiczeń. Zawodnik MMA musi przede wszystkim czuć się swobodnie, a odzież nie może krępować jego ruchów. Firma MUSCLE ZONE posiada w swoim asortymencie między innymi specjalne koszulki dla fighterów, które zapewniają doskonałą wentylację i pozwalają zachować optymalną temperaturę ciała. Wszystko, czego potrzebujesz zaczynając treningi MMA lub profesjonalnym zawodnikiem to pozytywne nastawienie, plan treningowy, zbilansowana dieta oraz właściwy strój- wtedy świat może stać się twój.