• 55956 562 713
  • puhit-info@gmail.com

Dieta zawodnika MMA

W absolutnie każdej dyscyplinie sportowej obok treningów podstawę stanowi zbilansowana dieta. Co to znaczy, że musi być zbilansowana? Chodzi o to, by była ona dobrana właśnie do nas, do poziomu naszej aktywności fizycznej i aby uwzględniała wszystkie składniki odżywcze. Dieta zawodnika MMA musi opierać się na większej ilości składników odżywczych, aniżeli dieta osoby, która nie trenuje. Spowodowane jest to zwiększonym zapotrzebowaniem i koniecznością regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku.

Pierwszą zasadą odpowiedniej diety jest unikanie potencjalnie szkodliwych produktów. Głównie są to różnego rodzaju leki, jak na przykład antybiotyki, alkohol i papierosy, które zmniejszają naszą wydolność. Następną rzeczą, o której koniecznie musimy pamiętać jest regularność posiłków. Najlepiej, by spożywać ich dziennie sześć, średnio co trzy godziny. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie, ponieważ w trakcie dużego wysiłku tracimy spore ilości wody, które należy uzupełniać, by organizm mógł działać prawidłowo. Dobrym sposobem są tutaj napoje izotoniczne, które zapewniają optymalny poziom nawodnienia. Są one dostępne na stronie internetowej sklepu MUSCLE ZONE w różnych formach i wariantach smakowych. Dieta sportowca to także dostarczanie odpowiednich porcji białek, węglowodanów i tłuszczów. Wartości te wyliczamy na podstawie masy ciała i są one większe o osób umięśnionych. Białko, które spożywa zawodnik MMA powinno być pełnowartościowe i dobrze przyswajalne. Obecne jest ono w jajkach, mięsie, rybach, nabiale i warzywach strączkowych. Często podczas tych sześciu posiłków nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie tyle białka, ile potrzebuje nasz zmęczony organizm. Wówczas warto sięgnąć po produkty, które właśnie na nich się opierają. Suplementy diety, takie jak odżywki białkowe dają gwarancję, że zapewniamy sobie to, co najlepsze i wysokojakościowe, a przede wszystkim w dawkach właściwych dla sportowca. To właśnie białko odpowiada za wzrost i regenerację mięśni, więc przyczynia się do wzrostu siły i wytrzymałości podczas treningów, dlatego tak ważne jest, abyśmy je spożywali. Najbardziej skuteczne są tutaj suplementy na bazie naturalnych składników, dobrane do potrzeb naszego organizmu. Istnieje wiele rodzajów odżywek białkowych, w tym serwatkowe, kazeinowe czy roślinne, a to które wybierzemy zależy od naszych upodobań i od tego, które łatwiej jest nam przyswoić ze względu na tolerancję organizmu.

Poza białkami ważne jest należyte spożywanie węglowodanów. Odpowiadają one za energię, więc to od nich zależy nasza wydolność i produktywność w czasie treningów. Węglowodany regulują stężenie glukozy we krwi i uzupełniają zapasy glikogenu. W związku z tym warto spożywać warzywa i owoce wysoko węglowodanowych, a także pełnowartościowe pieczywo, ryż i kasze. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest wspomaganie się suplementami diety, które bogate są w węglowodany. Szczególnie skuteczne są te z dodatkami, takimi jak elektrolity, witaminy, minerały. Takie preparaty węglowodanowe dostępne są w różnych formach, takich jak proszek do rozpuszczenia, żel, napój. Nie możemy zapominać o tłuszczach, które niestety nie cieszyły się niedawno pochlebną opinią. Posiadają one jednak wiele właściwości, które sprawiają, że są niezbędne w naszej diecie. Przede wszystkim pozwalają lepiej wchłaniać się składnikom odżywczym. Niemniej jednak nie wszystkie tłuszcze są zalecane. Powinniśmy wyeliminować tłuszcze trans, czyli te twarde, natomiast dieta musi być bogata w kwasy tłuszczowe nienasycone. Bogate w nie są ryby morskie i słodkowodne, orzechy, awokado. Smażenie to jeden z rodzajów obróbki żywności, który nie jest polecany sportowcom. Jeśli jednak chcemy zrobić to raz na jakiś czas, wybierzmy oleje, które nie zrobią z naszej potrawy tłuszczowej bomby kalorycznej. Istnieją oleje nieposiadające kalorii lub niskokaloryczne i to one mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych olejów. Świetnym uzupełnieniem diety w zdrowe tłuszcze jest spożywanie masła orzechowego lub migdałowego, a także oleju kokosowego. Posiadają one wiele cennych właściwości zdrowotnych i doskonale sprawdzą się przy treningach. Wszystkie te suplementy i lepsze zamienniki tradycyjnych produktów- od białkowych przez węglowodanowe po tłuszczowe, dostępne są w ofercie sklepu MUSCLE ZONE. W jego asortymencie znajdziemy wiele ciekawych, a przede wszystkim naturalnych produktów żywnościowych, w które powinien wyposażyć się każdy zawodnik MMA. Dodatkowo warto wspomnieć, że sportowcom zaleca się także suplementację witamin i minerałów, by zredukować ryzyko jakichkolwiek niedoborów, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, jego regenerację i rozwój. Dopiero tak zbilansowana dieta, uwzględniająca zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, węglowodany oraz minerały i witaminy może być nazwana właściwą. W połączeniu z treningami z pewnością przyniesie to rewelacyjne efekty.