• 55956 562 713
  • puhit-info@gmail.com

Najczęstsze błędy w MMA

Każdy sport rządzi się swoimi prawami, ma własne zasady, ale są także rzeczy zabronione, które niekorzystnie wpływają na ciało, niwelują efekty pracy, a nawet niosą nieprzyjemne konsekwencje. Błędy te tyczą się zarówno samej aktywności fizycznej, jak i kwestii żywienia.

Podstawowym błędem jest myślenie, że trening siłowy nie jest potrzebny, a same ćwiczenia zwiększające wytrzymałość i oparte na walce wystarczą. Jest to bardzo mylne założenie, pokutujące przede wszystkim wśród tych, którzy posiadają jedynie teoretyczną wiedzę na temat tego sportu. Oczywiście najważniejszych elementem jest tu faktycznie technika, ale nie oznacza to, że ćwiczenia siłowe można sobie w zupełności odpuścić. To właśnie dobrze wytrenowane mięśnie zapewniają siłę i wytrzymałość, dzięki czemu zawodnik dłużej może uczestniczyć w walce i zadawać lepiej wymierzone ciosy. Kolejny błąd dotyczy już samej techniki w mieszanych sztukach walki. Jest to odchylanie szczęki i trzymanie jej zbyt wysoko przy jednoczesnym opuszczaniu ramion, co jest zupełnie przeciwne prawidłowej technice. Poprawna postawa uwzględnia ułożenie szczęki blisko klatki piersiowej nie wystawianie jej na ciosy. Błąd ten jest często nawykiem, którego trudno się pozbyć, zawodnicy wykonują go machinalnie, jednak trzeba pamiętać, iż jest to bardzo niebezpieczne, o czym zdążyło przekonać się już wielu sportowców. Inną nieprawidłowością techniczną jest trzymanie sztywno rąk zbyt blisko tułowia. Może to powodować, że zawodnik nie jest w stanie szybko zareagować na cios ze strony przeciwnika. Wiele osób niepoprawnie wykonuje ciosy poprzez zmianę poziomu trzymania rąk- muszą być one zawsze na jednej linii, zarówno w trakcie uderzenia, jak i podczas wracania. Dodatkowo często zapomina się o tym, że podczas wymierzania ciosów jedna ręka musi znajdować się przy twarzy, a nie – jak to często bywa – poniżej niej. Niebezpieczne bywa również przesadnie intensywne przeskakiwanie z jednej nogi na drogą, gdyż oznacza to mniejszą styczność z podłożem, a więc ogranicza równowagę i możliwość sprawnego uniknięcia ataku rywala.

Poza błędami dotyczącymi techniki walki, bardzo często zdarzają się też te związane z samym sportem. Najpopularniejszym jest wykonywanie zbyt intensywnych treningów. Nadmierne przemęczanie się nikomu jeszcze nie przyniosło korzyści. Nasze ciało potrzebuje czasu na regenerację, dlatego należy mu się odpoczynek. Ciężko jest stwierdzić, gdzie leży złoty środek pomiędzy wysiłkiem a regeneracją, ponieważ jest to indywidualne dla każdego człowieka, dlatego z pewnością warto posłuchać swojego ciała- to ono da nam znać, kiedy będzie zbyt przeciążone. Na naszą wytrzymałość i zdolności regeneracyjne wpływa bardzo wiele czynników, jak chociażby wiek, praca, stres czy dieta. Niektóre z tych czynników możemy modyfikować, poprawiając tym samym kondycję. Zdarzają się też błędy mniej ciężkie, takie jak nieodpowiedni strój. Nie niesie to oczywiście poważnych konsekwencji dla organizmu, jednak sprawia, że trening jest mniej produktywny i szybciej się męczymy. Każdy zawodnik MMA powinien być wyposażony w odzież przeznaczoną do tej dyscypliny sportowej, dostępną na stronie internetowej sklepu MUSCLE ZONE. Ubrania takie zdecydowanie lepiej przepuszczają powietrze i zwiększają swobodę ruchów, co w sztukach walki ma niebagatelne znaczenie.

Kolejne nieprawidłowości dotyczą sposobu odżywiania się. Bardzo często zawodnicy MMA źle rozkładają sobie makroskładniki i spożywają nieodpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Może powodować to zmiany wagi, które są niewskazane, a poza tym prowadzić może do niedoborów i niezupełnej regeneracji mięśni. Błąd dotyczy również eliminacji z diety soli oraz ograniczania wody- zbyt gwałtowne zmiany wpływają na zaburzone wydzielanie hormonów. Zdarza się również, że sportowiec po wykańczającym treningu jest zanadto zmęczony, by uzupełnić składniki odżywcze. Nie powinno pomijać się tego kroku, gdyż po treningu mięśnie muszą się zregenerować. Świetnym, o wiele szybszym rozwiązaniem, aniżeli przygotowywanie tradycyjnego posiłku, jest dostarczanie po ćwiczeniach białek w postaci odżywek. Nie wymaga to wiele pracy, a takie preparaty są niezwykle treściwe. Oferowane przez sklep MUSCLE ZONE białka występują w różnych postaciach i smakach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ze względu na tolerowane składniki, jak i na gusta. Niekorzystne jest także zbyt pochopne podejście do profilaktyki przed urazami. Kontuzję ciężko jest wyleczyć, natomiast zapobiegać im można w prosty sposób, chociażby stosując odpowiednie suplementy diety z kolagenem lub witaminami i minerałami. Wszystkie te błędy powodują, że cała włożona w treningi praca może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Poza tym stwarzają one niebezpieczeństwo problemów zdrowotnych. Niewymagająca profilaktyka i stosowanie się do tak niewielu zasad zwiększy prawdopodobieństwo odniesienia prawdziwego sukcesu.